Druhy masáží a terapií

Relaxační a sportovní masáž

Odstraňuje únavu, napomáhá lepšímu prokrvení a posiluje regeneraci organismu. Na jaře dopomáhá k jarní detoxikaci a očistě mysli. Kombinace speciálního relaxačního oleje a léčivého doteku obnovuje energii v těle. Masáž příznivě působí na vnitřní napětí a navozuje stav naprosté relaxace.





 


Thajsko - jógová masáž 

Se provádí na zemi v pohodlném oblečení. Kdo přijímá thajskou masáž, současně přijímá i mnoho z účinků jógového cvičení, které je známé pod označením hathajóga. V thajské masáži jsou rovněž zahrnuty některé prvky z bojových umění, rytmické pohyby, tlaky dlaní a prsty podél energetických drah, citlivé protahování a řízené dýchání, které společně vytvářejí pomalý a plynulý tzv. tanec těla.

Kromě toho, že thajská masáž protahuje a tonizuje svalstvo, současně také zlepšuje krevní oběh, uvolňuje svalové napětí a křeče, napomáhá k urychlení látkové výměny, posiluje imunitní systém, energeticky vyrovnává fyziologické funkce a navozuje stav hlubokého vnitřního ztišení. Přináší nejen tělesnou, ale také velmi důkladnou energetickou masáž.

Indikace:

Vhodná zejména pro sportovce po sportovním výkonu. Na protažení a regeneraci.

Baňková masáž

Baňková masáž je starověká čínská metoda. V západních zemích se používá hlavně k léčbě pohybového aparátu v Číně ji však používají k léčení a prevenci různých onemocnění (zažívací a vylučovací systém, atp.).

Mechanismus účinku

Při baňkování nebo léčbě baňkou přikládáme skleněné kulovité nádobky s nahřátým vzduchem na pokožku těla. Pro zvýšení účinku přikládáme baňku buď na aktivní akupunkturní bod a reflexní místa ( Haedovy zóny), kde ovlivňujeme správnou funkci jednotlivých orgánů a nebo na tzv. trigerpointy (bolestivá místa a body). V baňce se ochlazováním vytvoří podtlak, který způsobí její přisátí. Baňka silným podtlakem v místě působení přivodí silné prokrvení, prohřátí a okysličení dané oblasti. Tím dochází k odplavení nahromaděných škodlivin, úlevě při bolestech zad a k úpravě funkce příslušného vnitřního orgánu. Podtlak má však za následek popraskání jemných vlásečnic a vzniká malý krevní výron zřetelný jako modřina (lidově řečeno "cucflek"). Je méně hlubší a za pár dní se vstřebá (rychlost vstřebávání je individuální, s častějším opakováním aplikace se zkracuje). Působení baňkou pozitivně ovlivňuje také pochody látkové výměny v přilehlém okolí a stimulujeme imunitu organismu.

Účinek baňkování je tedy:

  • mechanický - tělo se prokrví, prokysličí, uvolní
  • reflexní - obnovuje správnou funkci vnitřních orgánů
  • ovlivní lymfatický systém - z těla se odplaví velké množství škodlivin

Forma

Baňkou můžeme provádět buď masáž nebo ji můžeme též využít k léčbě různých onemocnění a to ve formě aplikace lokální, kdy baňky necháme působit na určitých místech těla.

Masírujeme záda, bederní oblast i šíji. Masáž provádíme většinou jednou až dvěma baňkami. Nejčastěji používáme baňky skleněné. S těmi se projíždí po partii tak, aby se nedostal do baňky vzduch. Pohybem baňky můžeme na klienta působit buď sedativně, nebo tonizačně (uvolníme, nebo povzbudíme). Tato technika se provádí buď samostatně a nebo se používá jako doplněk po masáži.

Masáž provádíme obvykle 60 minut. Při lokální aplikaci necháváme baňku působit maximálně 20 minut.

Ideální počet návštěv 8-10 x opět v závislosti na stavu klienta.

Indikace

  • Z těla se odplavují lymfatickým systémem a potními žlázami nečistoty (metabolity)
  • Tkáň se prokrví, dochází k pročistění krve a zlepšení krevního oběhu.
  • Tkáň se prohřeje a prokrví a tak se intenzivně uvolní zatuhlý sval a odstraní se bolest
  • Dochází k nabuzení imunitního systému, urychlí se látková výměna ve svalech
  • V jednotlivých oblastech pozitivně ovlivňujeme funkci vnitřních orgánů např.: plíce, slezina, žaludek atp.
  • V oblasti šíje můžeme docílit např. zmírnění bolestí hlavy, oddálení migrén.
  • V oblasti hrudní páteře pomáháme při suchém kašli, zánětu průdušek, astmatu, ovlivňujeme horečku, spouští se pocení při nachlazení.
  • V oblasti bederní páteře např. pozitivně stimulujeme při potížích s ledvinami, odstraňujeme bolest při menstruaci

Pro koho masáž není vhodná

Baňkování není vhodné pro lidi s onemocněním krve (špatná srážlivost, hemofilie, trombózy), u lidí s nádorovým onemocněním, u klientů trpících těžkými psychickými poruchami. Baňkování není vhodné u starých osob a ve stavech těžkého vyčerpání. Dále se nesmí provádět u onemocnění kůže (plísně, záněty, vředy, akné, ekzémy, odřeniny, pohmožděniny, rány). Z pohledu čínské medicíny se nebaňkuje při yangových stavech onemocnění (otoky, vodnatost).

Po masáži

Po baňkování byste se měli cítit uvolnění, prohřátí, energeticky povzbuzení. Jelikož po baňkování vznikají mírné krevní výrony (modřiny, lidově "cucflek") doporučuje se do vymizení nevystavovat pokožku přímému slunci, nebo působení v soláriu. Doporučuji dobrý pitný režim.



Osteodynamika

Je nediagnostická metoda s celostním pohledem na zdravotní obtíže organismu. Ošetřuje celé tělo bez zaměření pozornosti na problematickou část. Nehledá příznaky, ale především se snaží pochopit a rozpoznat příčiny, které způsobily stav nerovnováhy či nemoci. 

Bez vedlejších účinků rozpoznává a reguluje poruchy kloubní biomechaniky a pojivových tkání.

Zabývá se všemi prvky opěrného aparátu. 

Biomechanikou kloubů, což je tvar a pohyb kostí v kloubním pouzdru

Pojivovými tkáněmi, což jsou vazy, šlachy a fascie.

Jejich vzájemnému propojení.

Osteodynamika vychází z principu několika účinných technik a to

Dornovy metody

Kraniosakrální osteopatie

Osteopatie

Doporučuji ji všem.


Bowenova tlaková masáž

Známá jako "Bowenova technika" je poměrně mladá, přesto stále více populární terapie. Bowenova tlaková masáž je dynamický systém masáže svalu a pojivové tkáně, která je jako masážní technika uznávána a úspěšně užívána ve zdravotnictví po celém světě.


Je originálním systémem velmi jemných, přesně definovaných pohybů přes měkkou tkáň. Tato technika je nediagnostická, neinvazivní a velmi šetrná, umožňující tělu aktivovat jeho přirozené regenerační a hojivé mechanizmy. Používá se více než 40 let a napomáhá tisícům lidí, kteří trpí různými chorobami. Tato technika ohromila terapeuty a lékaře všech oborů na celém světě. Bowenova tlaková masáž pomáhá navracet organizmus do rovnováhy, ztracené v důsledku vadného držení těla, nedostatku pohybu či úrazu. Znovu nastolená harmonie pak umožní tělu využít jeho přirozenou schopnost sebeuzdravování.


Základem této techniky jsou speciální jemné pohyby, které provádí vyškolený terapeut ukazováky, prostředníky nebo palci. Polštářky prstů přetáhne kůži pacienta přes svalové bříško nebo šlachu, vyvine jemný tlak a přibližně po 2 vteřinách s kůží sklouzne zpět. Pohyby jsou prováděny na přesně popsaných bodech lidského těla v určeném sledu a v sériích, které jsou nazývány procedury. Procedury jsou zaměřeny na jednotlivé části těla a rozeznáváme např. proceduru na spodní části těla, horní části zad, zadní straně stehenních svalů. Pohyby posílají složitou zprávu do mozku tak, aby aktivovaly řadu reakcí, které poskytují svalu uvolnění. Vždy po několika pohybech následuje tzv. čekací doba. Tyto dvouminutové přestávky jsou velmi důležitou součástí celého ošetření. Umožní tělu vyslané signály rozpoznat a zpracovat, například uvolněním a relaxací svalů. Jakékoliv napětí v ošetřované části těla se výrazně sníží. Jemné masážní pohyby mnohdy mívají ohromující účinky. Často uleví lidem s vážnými bolestmi zad a krku již po prvních sezeních, zastaví bolesti hlavy a snižují bolesti kloubů. Existují dokonce případy skolióz a závažných zkřivení páteře, které se po aplikaci této techniky vyrovnaly.


Indikace:

Metoda se využívá pro různé stavy jako je hučení v uších, bolesti kolen, artritida, ztuhlá ramena, bolesti bederní páteře, alergie, astma, infekce močového měchýře, vysoký nebo nízký krevní tlak, deprese a psychické problémy, ekzémy, bolesti žlučníku, ledvinové a menstruační potíže. Často se uleví lidem s vážnými bolestmi zad a krku už po třech sezeních, zastaví se migrenosní bolesti hlavy a snižují se bolesti kotníků, ramen a kolen. Zlepšuje imunitu, funkci ledvin, snižuje všechny typy bolestí, zklidňuje psychické potíže a potíže se stresem, zlepšuje kloubní potíže, bolesti krku a kloubní záněty. Pomáhá při potížích s dýcháním, ztišuje bolesti způsobené infekcemi močového měchýře, snižuje vysoký krevní tlak a také zlepšuje poúrazové stavy.

a.tamasova@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky